COP29-da Azərbaycanda şoranlaşmış torpaqların bərpası ilə bağlı innovativ layihənin təqdimatı keçiriləcək 08 Avq 2024
COP29-da Azərbaycanda şoranlaşmış torpaqların bərpası ilə bağlı innovativ layihənin təqdimatı keçiriləcək
Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin “Azərbaycan Yaşıllaşdırma və Landşaft Quruluşu” ASC və “AZCHEMCO” MMC şoranlaşmış torpaqların bərpası və kənd təsərrüfatına qaytarılması layihəsində yeni mərhələyə keçiblər.
Bu barədə “Report” xəbər verir.
“Azərbaycan Yaşıllaşdırma və Landşaft Quruluşu” ASC ilə “AZCHEMCO” MMC arasında Əməkdaşlıq Memorandumu imzalandıqdan sonra bu qurumların nümayəndələri şoranlaşmış torpaqlardan nümunələrin götürüləcəyi sahələrin müəyyən edilməsi məqsədilə Azərbaycanın rayonlarına səfər ediblər. Nəticədə Ağdaş rayonunda seçilmiş sahədə “Azelab” və “İntertek” laboratoriyalarının mütəxəssislərinin nəzarəti altında 30 sm, 60 sm və 90 sm dərinlikdən torpaq nümunələri götürülüb.
Torpaqlar götürülmə dərinliyinə uyğun olaraq xüsusi hazırlanmış qurğuya yerləşdirilib və "Drip-Drop 369" aqrokimyəvi maddəsindən istifadə olunmaqla damcı suvarma üsulu ilə işlənməyə başlanılıb. Torpağın bərpasından və pH-ın tənzimlənməsindən sonra həmin kanallarla şirkətimizin maye və suda həll olunan gübrələri veriləcək”, - “AZCHEMCO” MMC-nin vitse-prezidenti Rifat Sultanzadə müsahibəsində bildirib.
“AZCHEMCO” MMC-nin mütəxəssislərinin sözlərinə görə, indiki mərhələdə qurğuda olan torpaq “Drip-Drop 369” məhsulu ilə tam təmizlənib: “Nümunənin götürülməsi torpağın dəyişmiş tərkibini təhlil etmək və kənd təsərrüfatı məhsullarının yetişdirilməsi məqsədilə tədbirlər planının hazırlanması üçün zəruridir”.
Xatırladaq ki, şoranlaşmış torpaqların əkin sahələrinə çevrilməsi kənd təsərrüfatının iqlim dəyişikliyinə təsirini azaltmağa kömək edəcək. Bu innovativ layihənin BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasında (COP29) təqdimatı planlaşdırılır.

ОАО "Создание ландшафта и озеленение Азербайджана" Министерства экологии и природных ресурсов и ООО "AZCHEMCO" перешли на новый этап в проекте восстановления и возврата засоленных почв в сельское хозяйство.
Об этом сообщает Report.
"После подписания Меморандума о сотрудничестве между ОАО "Создание ландшафта и озеленение Азербайджана" и ООО "AZCHEMCO" представители этих организаций посетили районы Азербайджана для определения мест отбора проб засоленных почв. В результате было выбрано место в Агдашском районе, откуда под надзором специалистов лабораторий "Azelab" и "Intertek" были отобраны образцы почвы на глубинах 30 см, 60 см и 90 см.
Почвы в соответствии с глубиной отбора поместили в специально разработанную установку и начали обработку агрохимикатом Drip-Drop 369 методом капельного орошения. После восстановления почвы и регулирования pH по этим же каналам будут подаваться жидкие и водорастворимые удобрения нашей компании", - сказал в своем интервью вице-президент ООО "AZCHEMCO" Рифат Султан-заде.
По словам специалистов ООО "AZCHEMCO", на данном этапе почва в установке полностью прошла обработку продуктом Drip-Drop 369: "Сегодняшний отбор проб необходим для анализа измененного состава почвы и подготовки плана действий по выращиванию сельхозпродукции".
Напомним, что преобразование засоленных почв в сельхозугодья поможет уменьшить влияние сельского хозяйства на климатические изменения. Презентация этого инновационного проекта запланирована на 29-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН по изменению климата (COP29).