COP29-da Azərbaycanda şoranlaşmış torpaqların bərpası ilə bağlı innovativ layihənin təqdimatı keçiriləcək 08 Avq 2024
COP29-da Azərbaycanda şoranlaşmış torpaqların bərpası ilə bağlı innovativ layihənin təqdimatı keçiriləcək
Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin “Azərbaycan Yaşıllaşdırma və Landşaft Quruluşu” ASC və “AZCHEMCO” MMC şoranlaşmış torpaqların bərpası və kənd təsərrüfatına qaytarılması layihəsində yeni mərhələyə keçiblər.
Bu barədə “Report” xəbər verir.
“Azərbaycan Yaşıllaşdırma və Landşaft Quruluşu” ASC ilə “AZCHEMCO” MMC arasında Əməkdaşlıq Memorandumu imzalandıqdan sonra bu qurumların nümayəndələri şoranlaşmış torpaqlardan nümunələrin götürüləcəyi sahələrin müəyyən edilməsi məqsədilə Azərbaycanın rayonlarına səfər ediblər. Nəticədə Ağdaş rayonunda seçilmiş sahədə “Azelab” və “İntertek” laboratoriyalarının mütəxəssislərinin nəzarəti altında 30 sm, 60 sm və 90 sm dərinlikdən torpaq nümunələri götürülüb.
Torpaqlar götürülmə dərinliyinə uyğun olaraq xüsusi hazırlanmış qurğuya yerləşdirilib və "Drip-Drop 369" aqrokimyəvi maddəsindən istifadə olunmaqla damcı suvarma üsulu ilə işlənməyə başlanılıb. Torpağın bərpasından və pH-ın tənzimlənməsindən sonra həmin kanallarla şirkətimizin maye və suda həll olunan gübrələri veriləcək”, - “AZCHEMCO” MMC-nin vitse-prezidenti Rifat Sultanzadə müsahibəsində bildirib.
“AZCHEMCO” MMC-nin mütəxəssislərinin sözlərinə görə, indiki mərhələdə qurğuda olan torpaq “Drip-Drop 369” məhsulu ilə tam təmizlənib: “Nümunənin götürülməsi torpağın dəyişmiş tərkibini təhlil etmək və kənd təsərrüfatı məhsullarının yetişdirilməsi məqsədilə tədbirlər planının hazırlanması üçün zəruridir”.
Xatırladaq ki, şoranlaşmış torpaqların əkin sahələrinə çevrilməsi kənd təsərrüfatının iqlim dəyişikliyinə təsirini azaltmağa kömək edəcək. Bu innovativ layihənin BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasında (COP29) təqdimatı planlaşdırılır.

In a groundbreaking collaboration, the Landscape Creation and Greening of Azerbaijan JSC under the Ministry of Ecology and Natural Resources and AZCHEMCO LLC have embarked on a new phase in their project to restore and reclaim saline soils for agricultural purposes, according to Report.
Representatives from both organizations recently visited various regions of Azerbaijan to identify suitable locations for soil sampling. Aghdash district emerged as the chosen site, where soil samples were collected from depths of 30 cm, 60 cm, and 90 cm under the supervision of experts from Azelab and Intertek laboratories.
"The soil samples, categorized according to their collection depths, were placed in a specially designed installation and treated with the agrochemical Drip-Drop 369 using a drip irrigation method. Once the soil is restored and the pH levels are regulated, liquid and water-soluble fertilizers produced by AZCHEMCO will be administered through the same channels," Rifat Sultan-zade, the Vice President of AZCHEMCO LLC, said in an interview.
According to specialists from AZCHEMCO LLC, at this stage, the soil in the installation has been fully treated with the Drip-Drop 369 product: "Today's sampling is necessary to analyze the modified soil composition and prepare an action plan for growing agricultural products."
The transformation of saline soils into agricultural land will help reduce the impact of agriculture on climate change. The presentation of this innovative project is scheduled for the 29th session of the Conference of the Parties to the UN Framework Convention on Climate Change (COP29).