Bu gün maye mineral gübrələrin, kompleks suda həll olunan gübrələrin və bitkilərin mühafizə vasitələrinin ilk yerli istehsalçısı olan AZCHEMCO şirkətinin yaradılmasının 1 ili tamam olur.
Formulların tədqiqi, bitkilərin mühafizə vasitələrinin və gübrələrin istehsalı üzrə ixtisaslaşmış AZCHEMCO şirkəti Azərbaycan tarixində ilk dəfə olaraq tərkibində texniki elementlər olan kompleks NPK gübrələrini satışa çıxarıb, həmçinin şoranlaşmış torpaq növləri ilə bağlı problemlərin həlli üzrə layihə təqdim edib.
Azərbaycanda gübrə və kimyəvi vasitələrin qeydiyyatı qanun və qaydalarına riayət edərək, şirkət 23 növ maye gübrə və bitki mühafizəsi vasitəsi, həmçinin tərkibində texniki elementlər olan 5 növ kompleks NPK gübrələri hazırlayıb və tədqiqat aparılması üçün dövlət laboratoriyalarına təqdim edib. İndiki mərhələdə artıq təhlillərin müsbət nəticələri əldə olunub və mətbuatda işıqlandırılıb.
AZCHEMCO şirkətinin fəaliyyətinin strateji istiqamətlərindən biri münbit torpaqlardan istifadənin optimallaşdırılması, şoranlaşmış torpaqların bərpası və ekoloji təmiz bitkilərin becərilməsi sahəsində FAO ilə əməkdaşlıqdır.
Öz fəaliyyətinin coğrafiyasını genişləndirən şirkət dünyanın gübrə və kimyəvi vasitələr üzrə ən nüfuzlu istehlak bazarı olan Ukraynada artıq öz rəsmi nümayəndəliyini qeydiyyatdan keçirmişdir.
“Report” redaksiyası AZCHEMCO şirkətini təbrik edir, ona gələcək işlərində uğurlar və yeni zirvələri fəth etməyi arzu edir.

Today marks one year since the establishment of AZCHEMCO, the first company producing liquid mineral fertilizers, complex water-soluble fertilizers, and plant protection products.
For the first time in the history of Azerbaijan, AZCHEMCO, a developer of formulas and a manufacturer of fertilizers and plant protection products, has released complex NPK fertilizers containing technical elements and provided a project for solving problems with saline soils.
Under the laws and regulations on the registration of fertilizers and chemical preparations in Azerbaijan, the company produced and submitted 23 types of liquid fertilizers and plant protection products and five types of complex NPK fertilizers containing technical elements for state laboratory research. Feedback and positive test results have already been received at this stage, which was also covered in the media.
One of the strategic directions of AZCHEMCO's activities is the cooperation with FAO in optimizing the use of fertile lands, restoring saline lands, and growing eco-friendly products.
By expanding the geography of its activities, the company has already registered an official representative office in Ukraine, one of the most prestigious consumer markets for fertilizers and chemicals.