Şoran ərazilərdə əkinçiliyin inkişaf etdirilməsi və gələcəkdə iqlim dəyişikliyinin də təsiri ilə kənd təsərrüfatına yararlı torpaqlarda şoranlaşmanın qarşısını almaq məqsədi ilə FAO Qlobal Torpaq Tərəfdaşlığı çərçivəsində dünyanın müxtəlif dövlətlərinin torpaqşünasları ilə əməkdaşlıq etməkdədir.
Şoranlıq – mövcud torpaqlarda geniş yayılmış haldır; bu bəzən təbii səbəblərdən baş verir, bəzən isə insan fəaliyyətinin nəticəsidir.
Analitik hesablama mərkəzlərinin məlumatlarına görə, 1,5 milyard insan becərilməsi üçün həddindən artıq şoranlaşmış torpaqlarda yaşayırlar. Dünyada əsasən Yaxın Şərq və Şimali Afrika, Mərkəzi və Cənubi Asiya, Latın Amerikası ölkələrində 833 milyon hektardan çox şoran torpaqlar mövcuddur.
İnsanların irrasional fəaliyyəti şoran torpaq problemini daha da ağırlaşdırır. Torpağın fasiləsiz və intensiv becərilməsi, gübrələrdən həddindən artıq istifadə, uyğun olmayan suvarma üsulları, meşələrin qırılması və qrunt sularının kortəbii istifadəsi insanların yaratdığı torpaq şoranlaşmasının əsas amilləridir. Suvarmada suyun səmərəsiz istifadəsi isə böyük və əvəzolunmaz itkilərə səbəb olur.
Bu il dekabr ayının əvvəlində Dünya İqtisadi Forumu növbəti 80 ildə qlobal dünyanın inkişafı ilə bağlı dərc etmiş olduğu məqalədə iqlim problemlərinə toxunmuşdur ki, burada da quraqlıqla mübarizə əsas məqsədlərdəndir.
Bu amillərin qida istehsalına və təhlükəsizliyinə mənfi təsirini nəzərə alan “AZCHEMCO” FAO-ya, Beynəlxalq İqtisadi Foruma və bütün qlobal dünyaya bu problemin həlli üçün “açar” təklif edir.
Azərbaycanın "AZCHEMCO" şirkətinin “Drip Drop 369” məhsulu İsrailin “Netafim” şirkətinin istehsal etdiyi yeraltı damlama-suvarma sistemlərindən istifadə olunmaqla torpağın pH səviyyəsini tənzimləyir, torpağın keyfiyyətini yaxşılaşdırır, ümumi məhsuldarlığı artırır və torpağı kənd təsərrüfatında istifadəyə yararlı vəziyyətə gətirir.
Yeraltı damlama-suvarma sistemləri yalnız bitkilərin kök sistemini su ilə təchiz etmir, həm də suyun istehlakını əhəmiyyətli dərəcədə minimuma endirməklə ondan səmərəli istifadəni təmin edir.
Müasir dünyada su qıtlığı və iqlim dəyişikliyi səbəbindən “Netafim”-in yeraltı damlama- suvarma sistemləri və “AZCHEMCO”-nun Drip Drop 369 məhlulu şoran torpaqlarla və quraqlıqla mübarizə aparan innovativ üsulların yüksək təsiredici tandemdir.
Həmçinin, “AZCHEMCO” şirkətinin mətbuat xidmətinin verdiyi məlumata görə, 2022-ci ildə keçiriləcək Dünya İqtisadi Forumu zamanı şirkətin platformada iştirakı ilə bağlı, “Caspian Week”-in təşkilat komitəsinin sədri Murat Seitnepesov ilə razılıq əldə edilib.

The UN Food and Agriculture Organization’s (FAO) Global Soil Partnership (GSP) is working with soil scientists around the world to develop climate-smart tillage practices so crops can thrive in saline areas, all in an effort to halt further salinization in the face of an impending global drought.
Salinity is widespread; sometimes it occurs for natural reasons, sometimes, it is the result of human activity.
Analytical companies estimate that 1.5 billion people live on soil that is too salty for cultivation. There are more than 833 million hectares of saline soils in the world, mainly in the Middle East and North Africa, Central and South Asia, and Latin America.
Irrational human activities aggravate the problem of saline soils. Over-cultivation, over-use of fertilizers, inappropriate irrigation methods, deforestation, or overexploitation of groundwater are major contributors to human-induced salinization. The irrational use of water for irrigation leads to large irreplaceable losses.
Earlier in December 2021, the World Economic Forum published its vision of the development of the global world in the next 80 years, which notes climate problems, among which drought is not the last.
Seeing the negative impact of these factors on food production and food security, AZCHEMCO offers FAO, the World Economic Forum (WEF), and the entire global world a "key" to solving this problem.
Coupled with Israeli Netafim's underground drip irrigation systems, Azerbaijani company AZCHEMCO's Drip Drop 369 product regulates soil pH, improving soil quality, increasing overall productivity, and making the soil suitable for agricultural use.
Underground drip irrigation systems not only provide water logistics to the plant root system but also significantly minimize consumption to avoid wasteful overuse of water.
In the face of water scarcity and climate change in today's world, Netafim's underground drip irrigation system and AZCHEMCO's Drip Drop 369 are an impressive tandem of innovative ways to combat saline soils and drought.
Also, as the press service of AZCHEMCO reported, an agreement was reached with the chairman of the organizing committee of Caspian Week, Murat Seitnepesov, on the company's participation in the platform during the World Economic Forum in 2022.