Şoran ərazilərdə əkinçiliyin inkişaf etdirilməsi və gələcəkdə iqlim dəyişikliyinin də təsiri ilə kənd təsərrüfatına yararlı torpaqlarda şoranlaşmanın qarşısını almaq məqsədi ilə FAO Qlobal Torpaq Tərəfdaşlığı çərçivəsində dünyanın müxtəlif dövlətlərinin torpaqşünasları ilə əməkdaşlıq etməkdədir.
Şoranlıq – mövcud torpaqlarda geniş yayılmış haldır; bu bəzən təbii səbəblərdən baş verir, bəzən isə insan fəaliyyətinin nəticəsidir.
Analitik hesablama mərkəzlərinin məlumatlarına görə, 1,5 milyard insan becərilməsi üçün həddindən artıq şoranlaşmış torpaqlarda yaşayırlar. Dünyada əsasən Yaxın Şərq və Şimali Afrika, Mərkəzi və Cənubi Asiya, Latın Amerikası ölkələrində 833 milyon hektardan çox şoran torpaqlar mövcuddur.
İnsanların irrasional fəaliyyəti şoran torpaq problemini daha da ağırlaşdırır. Torpağın fasiləsiz və intensiv becərilməsi, gübrələrdən həddindən artıq istifadə, uyğun olmayan suvarma üsulları, meşələrin qırılması və qrunt sularının kortəbii istifadəsi insanların yaratdığı torpaq şoranlaşmasının əsas amilləridir. Suvarmada suyun səmərəsiz istifadəsi isə böyük və əvəzolunmaz itkilərə səbəb olur.
Bu il dekabr ayının əvvəlində Dünya İqtisadi Forumu növbəti 80 ildə qlobal dünyanın inkişafı ilə bağlı dərc etmiş olduğu məqalədə iqlim problemlərinə toxunmuşdur ki, burada da quraqlıqla mübarizə əsas məqsədlərdəndir.
Bu amillərin qida istehsalına və təhlükəsizliyinə mənfi təsirini nəzərə alan “AZCHEMCO” FAO-ya, Beynəlxalq İqtisadi Foruma və bütün qlobal dünyaya bu problemin həlli üçün “açar” təklif edir.
Azərbaycanın "AZCHEMCO" şirkətinin “Drip Drop 369” məhsulu İsrailin “Netafim” şirkətinin istehsal etdiyi yeraltı damlama-suvarma sistemlərindən istifadə olunmaqla torpağın pH səviyyəsini tənzimləyir, torpağın keyfiyyətini yaxşılaşdırır, ümumi məhsuldarlığı artırır və torpağı kənd təsərrüfatında istifadəyə yararlı vəziyyətə gətirir.
Yeraltı damlama-suvarma sistemləri yalnız bitkilərin kök sistemini su ilə təchiz etmir, həm də suyun istehlakını əhəmiyyətli dərəcədə minimuma endirməklə ondan səmərəli istifadəni təmin edir.
Müasir dünyada su qıtlığı və iqlim dəyişikliyi səbəbindən “Netafim”-in yeraltı damlama- suvarma sistemləri və “AZCHEMCO”-nun Drip Drop 369 məhlulu şoran torpaqlarla və quraqlıqla mübarizə aparan innovativ üsulların yüksək təsiredici tandemdir.
Həmçinin, “AZCHEMCO” şirkətinin mətbuat xidmətinin verdiyi məlumata görə, 2022-ci ildə keçiriləcək Dünya İqtisadi Forumu zamanı şirkətin platformada iştirakı ilə bağlı, “Caspian Week”-in təşkilat komitəsinin sədri Murat Seitnepesov ilə razılıq əldə edilib.

Глобальное почвенное партнерство ФАО сотрудничает с почвоведами различных стран мира в деле разработки климатически оптимизированных методов обработки почвы, чтобы сельскохозяйственные культуры могли хорошо расти в районах с засоленной почвой, и все это делается с целью остановить дальнейшее засоление в условиях надвигающейся глобальной засухи.
Засоленность — широко распространенное явление; иногда она происходит по естественным причинам, иногда является результатом деятельности человека.
По оценкам аналитических компаний, 1,5 млрд человек живут на почвах, слишком соленых для возделывания. В мире насчитывается более 833 млн гектаров засоленных почв, в основном в странах Ближнего Востока и Северной Африки, Центральной и Южной Азии, а также Латинской Америки.
Нерациональная деятельность человека усугубляет проблему засоленных почв. Слишком активная обработка почвы, чрезмерное использование удобрений, неподходящие методы орошения, обезлесение или чрезмерная эксплуатация грунтовых вод являются основными факторами засоления почвы, вызванного деятельностью человека. А нерациональное использование воды при орошении приводит к большим невосполнимым потерям.
Раннее, в начале декабря этого года Всемирный Экономический Форум опубликовал свое видение развития глобального мира в ближайшие 80 лет, в котором отмечены климатические проблемы, среди которых засуха – занимает не последнее место.
Видя негативное влияние этих факторов на производство продовольствия и продовольственную безопасность, компания AZCHEMCO предлагает ФАО, Всемирному Экономическому Форуму (ВЭФ) и всему глобальному миру «ключ» к решению этой проблемы.
Продукт азербайджанской компании AZCHEMCO «Drip Drop 369» регулирует уровень pH почвы, вкупе с системами подземного капельного орошения израильской компании «Netafim», улучшая качество почвы, увеличивая общую продуктивность и делая почву пригодной для эксплуатации в сельском хозяйстве.
Подземные системы капельного орошения не только обеспечивают логистику воды до корневой системы растений, но и существенно минимизируют потребление во избежание нерационального чрезмерного использования воды.
Ввиду нехватки воды и изменения климата в современном мире подземная система капельного орошения компании «Netafim» и продукт компании AZCHEMCO «Drip Drop 369» представляют собой впечатляющий тандем инновационного метода борьбы с засоленными видами почв и засухой.
Также, как сообщило пресс-служба компании AZCHEMCO была достигнута договоренность с председателем организаторского комитета «Caspian Week» Муратом Сеитнепесовым об участии компании на платформе в ходе проведения Всемирного Экономического Форума в 2022 году.