Aclığın aradan qaldırılmasına doğru: Torpağın bərpası üzrə inqilabi layihə 11 Noy 2024
BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının (COP29) Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasının Yaşıl Zonada AZCHEMCO şirkətinin pavilyonu
Azərbaycanda torpağın təqribən 30%-i şoran vəziyyətdədir ki, bu da həmin torpaqlarda əkin-biçin işlərinin aparılmasını qeyri-mümkün edir. Lakin Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi ilə AZCHEMCO arasında əməkdaşlıq sayəsində bu problemin inqilabi həlli tapılıb.
AZCHEMCO-nun direktoru Ruslan Akçurin Oxu.Az-a yeni üsulun effektivliyindən danışıb.
O bildirib ki, yeni elementlərlə işlənmiş torpaqda şoranlıq azalır və turşuluq uyğun vəziyyətə gətirilir.
Müəssisə, həmçinin uzunmüddətli - 12-15 ilədək yararlı olan yeraltı damcılı suvarma sistemindən də istifadə edir. Sistem əkilən bitkilərin köklərinin dərinliyinə uyğun səviyyədə quraşdırılır ki, bu da torpağın optimal nəmliyini təmin edir.
AZCHEMCO şirkətinin direktoru Ruslan Akçurin
"Şoran torpaqların problemi ondan ibarətdir ki, onlar yüksək buxarlanmaya səbəb olur və rütubətin udulmasına mane olur ki, bu da iqlimə mənfi təsir göstərir. Bu problem qlobal səviyyədə geniş yayılıb və onu qumlu torpaq problemi ilə qarışdırmaq olmaz", - Akçurin bildirib.
AZCHEMCO-nun direktoru xatırladıb ki, BMT-nin davamlı inkişaf məqsədlərindən biri aclığa son qoymaqdır.
"Şoran torpaqları bərpa etməklə siz əkin sahələrinin sayını artırırsınız, beləliklə, ondan əldə etdiyiniz kənd təsərrüfatı məhsullarının həcmi artır", - deyə Ruslan Akçurin qeyd edib.
AZCHEMCO artıq bu layihəni müxtəlif beynəlxalq tədbirlərdə, o cümlədən Dubayda keçirilən EXPO2020 sərgisində təqdim edib.
"Azərbaycanda bu problemi aradan qaldırdıqdan sonra ölkəmiz gələcəkdə bizim şirkətlə birlikdə təcrübəni ehtiyacı olan digər ölkələrə də ötürə bilər", - Ruslan Akçurin vurğulayıb.
Bu gün Azərbaycan nümayiş etdirir ki, respublikada dünyaya ciddi problemlərdən birinin - torpağın şoranlığının öhdəsindən gəlməyə kömək edə biləcək innovativ həllər var.

На пути к ликвидации голода: революционный проект восстановления почвы 11 ноя 2024
Павильон компании AZCHEMCO в Зеленой зоне 29-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН по изменению климата (COP29)
Около 30% почвы в Азербайджане находится в засоленном состоянии, что делает невозможным ведение сельского хозяйства на этих землях. Однако, благодаря сотрудничеству между Министерством экологии и природных ресурсов и компанией AZCHEMCO, появилось революционное решение этой проблемы.
Директор AZCHEMCO Руслан Акчурин продемонстрировал Oxu.Az эффективность нового метода на примере двух аквариумов с одинаковой почвой, отобранной в одном месте.
"В первом аквариуме - почва не восстановленная, степень засоленности 3.6, ее невозможно использовать в сельском хозяйстве. Во втором аквариуме находится почва, обработанная нашим продуктом, который снижает засоленность и нормализует кислотность до пригодного состояния", - объяснил Акчурин.
Компания также использует систему подземного капельного орошения, которую можно применять на долгосрочной основе - до 12-15 лет. Эта система устанавливается на уровне, соответствующем глубине корней выращиваемых культур, что обеспечивает оптимальное увлажнение почвы.
Директор компании AZCHEMCO Руслан Акчурин
"Проблема засоленных почв заключается в том, что они вызывают высокие испарения и препятствуют впитыванию влаги, что негативно влияет на климат. Эта проблема распространена на мировом уровне и не должна путаться с проблемой песчаных почв", - добавил он.
Директор AZCHEMCO напомнил, что одной из целей устойчивого развития ООН является - Ликвидация голода.
"Восстанавливая засоленную почву вы увеличиваете количество посевных площадей. Тем самым увеличивается объем сельхозпродукции, которую вы с неё получаете", - сказал Руслан Акчурин.
AZCHEMCO уже представлял этот проект на различных международных мероприятиях, включая EXPO2020 в Дубае, где компания была единственным частным представителем Азербайджана.
"Устранив эту проблему в АР, в будущем страна совместно с нашей компанией может передавать опыт и другим странам, которые тоже в этом нуждаются", - подчеркнул Руслан Акчурин.
Сегодня Азербайджан демонстрирует, что у республики есть инновационные решения, способные помочь миру справиться с одной из серьёзных проблем - засоленностью почв, добавил он.