“Azərxalça” ilə “AZCHEMCO” əməkdaşlığa başlayıb 20 Sen 2023
“Azərxalça” və “AZCHEMCO” şirkətləri milli mədəni dəyərin – xalçaların ölkə hüdudlarından kənarda təbliği sahəsində əməkdaşlığa başlayıblar.
"Report" xəbər verir ki, tərəfdaşlıq çərçivəsində "Azərxalça" şirkəti “AZCHEMCO” şirkətinin loqosu olan məhdud sayda xalçalar istehsal edəcək. Gələcəkdə şirkət bu xalçaları öz tərəfdaşlarına, o cümlədən çoxlu sayda iri beynəlxalq şirkət və assosiasiyalara təqdim etməyi planlaşdırır.
5 may 2016-cı il tarixində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin sərəncamı ilə yaradılan “Azərxalça” Açıq Səhmdar Cəmiyyətinin əsas məqsədləri xalça istehsalı və ixracı zamanı Azərbaycanın mədəni irsinin qorunub saxlanılması və inkişafıdır. Sənətkarlığa olan bu sadiqlik xalçaçılığın yaradıcılıq prosesinə hörməti simvolizə edən və əl ilə toxunulmuş xalçaların əzəmətində, ruhlandırıcı poeziyasında və kulinariyamızın misilsiz şah əsərlərində təzahür edən “Əllərinizə sağlıq” ifadəsi ilə səsləşir.
“Azərxalça” ilə “AZCHEMCO” əməkdaşlığa başlayıb
“AZCHEMCO” MMC ölkədə qida təhlükəsizliyi sahəsində norma və standartların beynəlxalq tələblərə əsaslanaraq dəstəklənməsi, təhlükəsiz və keyfiyyətli qida məhsulları ilə təminatının yaxşılaşdırılması, qida təhlükəsizliyinin və keyfiyyətinin yüksəldilməsi, ərzaq məhsullarının rəqabət qabiliyyətinin və ixrac potensialının artırılması, ölkədə gübrələrin və bitki mühafizə vasitələrinin istehsalı, eləcə də onlardan düzgün istifadə ilə bağlı maarifləndirmə işlərinin aparılması sahəsində layihələr həyata keçirir.
Şirkətlərin bu təşəbbüsü milli sərvət olan Azərbaycan xalçalarının populyarlaşdırılması məqsədi daşıyır.

Компании "Азерхалча" и "AZCHEMCO" начали сотрудничество в сфере популяризации национальной культурной ценности - ковров за пределами страны.
Как передает Report, в рамках партнерства компания "Азерхалча" будет производить лимитированные экземпляры ковров с эмблемой компании AZCHEMCO. В будущем компания планирует презентовать данные ковры своим партнерам, среди которых большое количество международных крупных компаний и ассоциаций.
Основными задачами ОАО "Азерхалча", основанному указом Президента Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым (5 мая 2016 года), является сохранность и развитие культурного наследия Азербайджана при развитии, производстве и экспорте ковров и ковровых изделий. Данная приверженность мастерству перекликается с фразой "Əllərinizə sağlıq", которая символизирует уважение к творческому процессу ковроткачества и проявляется в великолепии ковров ручной работы, в вдохновляющих стихотворных произведениях и непревзойденных кулинарных шедеврах.
ООО AZCHEMCO генерирует идеи и проекты в сферах поддержки норм и стандартов в области безопасности пищевых продуктов в стране на основании международных требований, улучшения обеспечения безопасными и качественными продуктами питания, повышения безопасности и качества пищевых продуктов, конкурентоспособности и экспортного потенциала страны, производства удобрений и средств защиты растений, а также проведения информационно-просветительских мероприятий по их правильному использованию.
Данная инициатива компаний является хорошим методом популяризации национального достояния - азербайджанских ковров.