Azərbaycanda gübrələrin və bitkilərin mühafizə vasitələrinin ilk yerli istehsalçısı olan "AZCHEMCO" şirkəti "Еxpo 2020 Dubai" sərgisində şoranlaşmış və quru torpaq növlərinin bərpası, habelə kənd təsərrüfatında içməli sudan istifadənin minimallaşdırılması layihələrini və həllərini təqdim edib.
"Report" xəbər verir ki, “Aclığın qarşısını alaq və birlikdə münbit torpaqları geri qaytaraq” şüarı ilə keçirilən tədbiri pavilyonun meneceri Rövlan Əliyev açıb.
“Pavilyonumuza xoş gəlmisiniz. Bu sərgidə “Mobillik”, “İmkanlar” və “Dayanıqlı inkişaf” adlanan 3 tematik zona var. Bildiyiniz kimi Azərbaycanın pavilyonu "Еxpo 2020 Dubai" sərgisinin “Dayanıqlı inkişaf” zonasında yer alıb və bu təsadüfi deyil. Dayanıqlı inkişaf gündəlik həyatımızda istifadə etdiyimiz resurslardan daha səmərəli istifadəyə və gələcək nəsillərə daha sağlam həyat və dünyanın ötürülməsinə yönəlib. Bizim pavilyon da bu mövzunu təmsil edir. Dünyada resursların sayı məhduddur və məhz bu səbəbdən, gələcək nəsillər üçün dayanıqlılığı və çiçəklənməni təmin etmək üçün bu gün dayanıqlı olmalıyıq. Pavilyonumuzda təmsil olunan "AZCHEMCO" şirkəti sərgi iştirakçılarına və bütün dünyaya təmiz kənd təsərrüfatının inkişaf etdirilməsi, şoranlaşmış və möhkəm torpaq növlərinin bərpası sahəsində layihələr təqdim edir”, - o deyib.
Tədbirdə spiker qismində şirkətin təsisçisi Levent Özdemir və bugünkü iqlim dəyişikliklərini işıqlandıran ABŞ-ın Atlantik Şurasının böyük elmi işçisi, beynəlxalq ekspert Metyu Brayza çıxış ediblər.
“Bildiyiniz kimi hörmətli Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi altında Azərbaycan işğaldan azad edilmiş ərazilərdə bərpa işləri aparır. Gələcəkdə bu ərazilərdə “ağıllı” kənd təsərrüfatı da daxil olmaqla, bütün sahələr üzrə ən qabaqcıl texnologiyaların inkişaf etdirilməsi planlaşdırılıb. Nahaq yerə şirkətimizin loqosunda bütün dünyada məşhur “Qarabağ atı” təsvir olunmayıb. Biz inanırıq və ümid edirik ki, "AZCHEMCO" şirkəti həm Qarabağda, həm də bütün dünyada aparılan işlərdə iştirak edə biləcək.
Bu gözəl kollektivə, xüsusilə “Expo 2020” sərgisinin ən gözəl pavilyonlarından biri olan Azərbaycanın pavilyonunda bugünkü tədbirin təşkilində verdiyi böyük dəstəyə və şəxsən iştirakına görə Rövlan bəyə minnətdarlığımı bildirmək istərdim.
Hazırda dünyada kənd təsərrüfatı sahəsində Niderland və İsrail texnologiyaları mövcuddur, lakin biz bütün dünyaya Azərbaycan texnologiyasını da təqdim edirik.
Qonaqlara qısaca olaraq "AZCHEMCO" şirkəti barədə məlumat vermək istərdim. Bu şirkət quraqlıq, iqlim dəyişikliyi, ərzaq çatışmazlığı kimi qlobal problemlər sahəsində həllər işləyib hazırlayıb.
Bu sahədə fəaliyyət göstərən dünya institutları və təşkilatları ilə sıx əməkdaşlıq edən "AZCHEMCO"nun əsas missiyası qlobal aclığa son qoymaq, dayanıqlı inkişafa öz töhfəsini vermək və hər kəsin sağlam qidaya çıxışını təmin etməkdən ibarətdir.
Şirkətin əsas məqsədləri əhalinin təhlükəsiz və keyfiyyətli qida məhsulları ilə təminatını yaxşılaşdırmaq, kənd təsərrüfatı sahəsində kimyəvi maddələr, bitkilərin müdafiəsi vasitələri istehsal etmək, həmçinin onlardan müvafiq istifadə sahəsində məlumatlılığı artırmaqdır. Şirkət bu sahədə bir sıra elmi-tədqiqat institutları ilə əməkdaşlıq edir, şirkətin məhsulları isə dünyaca məşhur SGS şirkətinin laboratoriyalarında sınaqdan keçirilir və təsdiq olunur.
Şoranlaşmış ərazilərdə kənd təsərrüfatının inkişaf etdirilməsi, gələcəkdə iqlim dəyişikliyi səbəbindən kənd təsərrüfatına yararlı torpaq sahələrinin şoranlaşmasının qarşısının alınması məqsədilə istənilən maraqlı şirkətlər və müəssisələrlə əməkdaşlıq etməyə hazırıq.
Şoranlaşma günümüzün ən geniş yayılmış problemlərindən biridir. Bəzən bu, təbii səbəblərdən, bəzən isə insan fəaliyyətinin nəticəsində meydana gəlir.
Analitik mərkəzlərin məlumatlarına görə, dünyada 1,5 milyard insan torpağı çox şoranlaşmış bölgələrdə yaşayır. Dünyada 833 milyon hektardan çox ərazi şoranlaşmış torpağa malikdir. Bu torpaqlar daha çox Yaxın Şərqdə və Şimali Afrikada, Mərkəzi, Cənubi və Latın Amerikasında yayılıb.
İnsanın qeyri-rasional fəaliyyəti torpaqların şoranlaşması problemini daha da dərinləşdirir. Torpaqdan fasiləsiz və intensiv istifadə, yanlış suvarma üsulları, gübrələrdən həddən artıq çox istifadə, meşələrin qırılması və yeraltı sulardan özbaşına istifadə torpaqların antropogen səbəblərdən şoranlaşmasının əsas amilləridir. Suvarma məqsədilə sudan həddən artıq çox istifadə təkcə torpağın deyil, həm də su itkisinə gətirib çıxarır.
Bu amillərin mənfi təsirini nəzərə alan "AZCHEMCO" şirkəti FAO-ya, Beynəlxalq İqtisadi Foruma və bütün qlobal dünyaya sözügedən problemin həlli yolunu təklif edir.
"AZCHEMCO" şirkətinin istehsal etdiyi yeraltı damcı suvarma sistemlərini yeni innovativ "Drip Drop 369" məhsulu ilə birlikdə istifadə etməklə torpaqların pH-ni tənzimləyə, keyfiyyətini yaxşılaşdıra və ümumi məhsuldarlığı artıa bilərik ki, bu da şübhəsiz ki, torpağı kənd təsərrüfatı istifadəsi üçün yararlı hala gətirəcək.
Yeraltı damcı suvarma sistemləri nəinki suyu bitkilərin kök sisteminə çatdırır, həm də su kimi vacib resursdan istifadəni minimuma endirməklə səmərəli istifadəni təmin etməyə imkan verir.
Su çatışmazlığı və iqlim dəyişikliyi səbəbindən müasir dünyada yeraltı damcı suvarma sistemləri və "Drip Drop 369" məhsulu torpaqların şoranlaşması və quraqlıqla mübarizə üzrə yüksək səmərəliliyə malik innovativ üsullar tandemidir”, - L.Özdemir bildirib.
ABŞ-ın Atlantik Şurasının böyük elmi işçisi, ABŞ-ın Azərbaycandakı keçmiş səfiri, beynəlxalq ekspert Metyu Brayza çıxış edib.
“Azərbaycanın “Expo 2020” sərgisindəki möhtəşəm pavilyonunda olmağa şadam. Həqiqətən innovativ şirkət olan "AZCHEMCO" şirkəti hazırda dünyanın 2 əsas münaqişə mənbəyi olan ərzaq və su təhlükəsizliyinin yüksəldilməsi istiqamətində böyük işlərin görülməsinə töhfə verə biləcək və inqilabi xarakterə malik bir sıra aqrar kimyəvi maddələr işləyib hazırlayıb. Hər bir biznes sudan böyük istifadənin əsas amillərindən biridir.
Ənənəvi kənd təsərrüfatı suvarma məqsədilə böyük həcmdə su tələb etməklə su ehtiyatlarına zərər vurur. 2030-cu ilədək təmiz suya və sanitariyaya çıxışın təmin edilməsi Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərində (DİM) dünya ictimaiyyətinin qarşısında duran əsas vəzifələr sırasındadır. Yəni, bizim cəmi 10 ilimiz var. Kənd təsərrüfatı sahəsində islahatların aparılması bu məsələdə böyük rola malikdir. Bundan başqa, dayanıqlı ərzaq təhlükəsizliyinə ehtiyac var. Ərzaq məhsullarının ətraf mühitə zərər vura biləcəyini nəzərə alaraq, onları daha səmərəli becərməliyik. "AZCHEMCO" şirkətinin məhsulları buna qadirdir.
"AZCHEMCO" şirkəti yeraltı damcı suvarması vasitəsilə su ehtiyatlarından, gübrələrdən, pestisidlərdən və digər məhsullardan qalıqsız və rasional istifadə üsulunu işləyib hazırlayıb. Bunun əhəmiyyəti nədən ibarətdir? Bu ona görə vacibdir ki, yeraltı damcı suvarması zamanı su resurslarından istifadə həcmi azalır və bu səbəbdən, su, yerüstü suvarmada olduğunu kimi yüksək temperatur şəraitində buxarlanmır. Təbii ki, bu amil dünyada ərzaq təhlükəsizliyinin təmin edilməsinə öz töhfəsini verir. Bundan başqa, "AZCHEMCO" şirkətinin məhsulları quraqlıq, yanlış əkinçilik, kimyəvi maddələrdən həddən artıq çox istifadə və şoranlaşma səbəbindən daha əvvəl kənd təsərrüfatı üçün yararsız olan torpaqları dəyişmək iqtidarındadır. Şirkətin bu layihəsi Azərbaycanda, Cənubi Qafqazda və bütün dünyada böyük torpaq sahələrinin kənd təsərrüfatı becərilməsi üçün istifadə edilməsinə imkan verə bilər.
Hesab edirəm ki, bu, öz qədim torpaqlarının geri qaytarılması üçün aparılmış 44 günlük müharibədə qazandığı böyük qələbədən sonra Azərbaycanın qlobal görüntüsü baxımından xüsusilə böyük əhəmiyyət kəsb edir. Bu qələbə sayəsində Azərbaycan, təxminən, 30 il Ermənistanın işğalı altında olan əraziləri özünə qaytardı. İşğal dövründə bu torpaqlardan istifadə edilməyib və onlara ənənəvi əkinçilik üsulları tətbiq edilməyib. Bu o deməkdir ki, torpaq böyük həcmdə müxtəlif bitkilərin becərilməsində istifadə edilə bilər və bunun üçün hazırdır, yəni Azərbaycana investisiyaların cəlb edilməsinə öz töhfəsini verə bilər. Məhz bu cür sərmayələr 2020-ci ilin noyabr ayında əldə olunmuş sülhün möhkəmlənməsi və dayanıqlı olması baxımından həlledici rola malik ola bilər. Bu, iqtisadi artıma və iqtisadi əməkdaşlığın yeni formalarına töhfə verəcək investisiyalar, aqrar biznes və digər sahələr sayəsində mümkün ola bilər.
Biz söhbət etdiyimiz bir zamanda Azərbaycan və Ermənistan münasibətlərin normallaşdırılması prosesindədir. Bunun üçün beynəlxalq sərhədlərin müəyyən edilməsi, infrastruktur layihələri və investisiya cəlb edəcək digər layihələrin birgə işlənməsi məqsədilə yüksək səviyyəli görüşlər keçirilir. Ümid edirik ki, Ermənistan Türkiyə ilə də münasibətlərin nomallaşdırılması prosesindədir. Bu isə bütün Cənubi Qafqaz üzrə daşımaların yenidən bərpa olunmasına şərait yaradacaq. Hesab edirəm ki, məhz bu cür iqtisadi əməkdaşlıq və "AZCHEMCO" kimi elmi innovasiyalar sayəsində Azərbaycan və qonşuları regionda və dünyada ərzaq təhlükəsizliyinin təmin edilməsi üçün su resurslarından istifadənin ciddi şəkildə azaldılması, su təhlükəsizliyinin təmin edilməsi üçün genişmiqyaslı kənd təsərrüfatı fəaliyyətinin həyata keçirilməsi üzrə nümunəyə çevrilə bilərlər”.
Tədbirin qonaqları sırasında Azərbaycan Respublikası Baş nazirinin müavini Əli Əhmədov da olub. O, şirkətin ideya və layihələri ilə tanış olub, həmçinin tədbirin keyfiyyətli şəkildə hazırlandığını və keçirildiyini qeyd edib.
Daha bir əhəmiyyətli fakt məhz Baş nazirin müavinin “dünyanı yaxşı istiqamətə dəyişən” ilk qonaqlardan biri olmasıdır. Tədbirdə bu cür yüksək vəzifəli şəxsin iştirakı Azərbaycan hökumətinin özəl sektoru nə dərəcədə dəstəklədiyini bir daha sübut edir. Özəl sektor üçün yaradılan münbit şərait həm də Prezident İlham Əliyevin timsalında hazırki ölkə rəhbərliyinin zəhmətinin və xidmətinin bəhrəsidir".
Tədbir Heydər Əliyev Mərkəzinin və Azərbaycan pavilyonunun informasiya resurslarında işıqlandırılıb.

Azerbaijani formula developer and manufacturer of fertilizers and plant protection products, AZCHEMCO, presented projects and solutions to restore saline and dry soils and minimize the use of fresh water in agriculture within the Expo 2020 Dubai world exhibition.
The event held under the slogan “Let's stop global hunger, and together, return fertile lands to the world!” was opened by the manager of the pavilion, Rovlan Aliyev.
“Welcome to our pavilion. This exhibition has three thematic zones - Mobility, Opportunities and Sustainability. As you know, the Azerbaijan pavilion is located in the Sustainability zone of Expo 2020 Dubai and this is no accident. Sustainable development aims to ensure a more effective use the resources common in our daily lives and to pass on a healthier life and a healthier world to future generations. Our pavilion also features this topic. It advocates the efficient use of resources and their better transmission to future generations. The world resources are limited, and this is why we must be sustainable now to ensure sustainability and prosperity for future generations. Today, AZCHEMCO is here with us in the pavilion to present to the audience and the whole world its projects in the areas of proper development of clean agriculture and restoration of saline and solid soils,” Rovlan Aliyev said.
The speakers at the event were the founder of the company Levent Ozdemir and senior fellow at the US Atlantic Council, international expert Matthew Bryza who covered today’s climate change.
“As you know, under the leadership of esteemed President Ilham Aliyev, Azerbaijan is carrying out restoration work in the areas liberated from occupation. The development of the most advanced technologies in all areas, including smart agriculture, is planned in these territories in the future. It is no coincidence that our logo features the world-famous “Karabakh horse” as a symbol of Karabakh itself. We believe and hope that AZCHEMCO will be able to take part in the work carried out in Karabakh, and not only there, but all over the world.
"I would like to express my deep gratitude to this wonderful team, especially Rovlan Aliyev, who gave us tremendous support and personally took part in organizing today’s high-level event in the Azerbaijan pavilion, one of the most beautiful pavilions operating at Expo 2020.
"At present, there are Dutch and Jewish agricultural technologies in the world, but today we declare to the world that along with them, our Azerbaijani technology has also revived.
"I would like to brief the distinguished guests on AZCHEMCO, a company that has developed solutions to such global problems as drought, climate change, food shortage across the world.
"Working closely with global institutions and organizations in this field, AZCHEMCO’s main mission is to help in the fight against global hunger, promote sustainable development and provide everyone with access to healthy food.
"The main goals of the company are to improve the provision of safe and quality food to the population, the production of quality agrochemicals, plant protection products and preparations used in agriculture, as well as raising awareness of their proper use. In this area, the company cooperates with a number of research institutes, and the company's products are tested and approved in the laboratories of the world famous SGS company.
"We are ready to cooperate with any interested companies and enterprises in order to develop agriculture in saline areas and prevent future salinization of agricultural lands due to climate change.
"Salinity is one of the most common problems of our time; sometimes it arises from natural causes, and sometimes it is the result of human activity.
"According to think tanks, 1.5 billion people live in areas too saline to cultivate. There are more than 833 million hectares of saline soils in the world, mainly in the Middle East and North Africa, Central and South Asia and Latin America.
"Irrational human activity exacerbates the problem of saline soils. Continuous and intensive tillage, excessive use of fertilizers, improper irrigation practices, deforestation and spontaneous use of groundwater are the main factors of anthropogenic soil salinization. Excessive use of water for irrigation leads to large and irreplaceable losses not only of soil, but also of water sources.
"In view of the negative impact of these factors, AZCHEMCO offers a ‘key’ to solving this problem to the FAO, the International Economic Forum and the entire global world.
"Using underground drip irrigation systems manufactured by the Azerbaijani company AZCHEMCO together with the new innovative product Drip Drop 369, we are able to regulate soil pH, improve its quality and increase overall productivity, which will undoubtedly make the soil suitable for agricultural use.
"Underground drip irrigation systems not only deliver water to the root system of plants, but also ensure its efficient use by significantly minimizing the consumption of such an important resource as water.
"Due to the water shortage and climate change in today's world, underground drip irrigation systems and the product "Drip Drop 369" are a highly effective tandem of innovative methods to combat soil salinity and drought,” said Levent Ozdemir, the founder of the company.
Matthew Bryza, in turn, expressed satisfaction to be at Expo 2020 in the magnificent Azerbaijan pavilion, together with a truly innovative company, AZCHEMCO, which has developed a range of agrochemicals that can really be revolutionary and can do great things to improve food and water security - two of the main sources of conflicts in the world today. Every business is one of the biggest contributors to large water consumption, he said.
Traditional agriculture is detrimental to water resources as it requires enormous amounts of water for irrigation, Bryza noted. In its Sustainable Development Goals (SDGs), the United Nations has identified access to clean water and sanitation for all by 2030 as one of the key tasks facing the global community, he added. Agricultural reform will play an important role in this. In addition, sustainable food security is needed, food needs to be grown more efficiently because it can damage the environment. This is what AZCHEMCO products are capable of, Bryza said.
AZCHEMCO has developed a method for the zero-residue and rational use of water resources, fertilizers, pesticides and other products through underground drip irrigation, Bryza said. He said the underground drip irrigation reduces water consumption. For this reason, water does not evaporate at high temperatures like it happens when the soil is irrigated from the surface. Of course, this factor contributes to food security throughout the world. In addition, AZCHEMCO products have the potential to transform land that was previously unsuitable for agriculture due to drought, previous mismanagement, overuse of chemicals and salinity. The project can ensure the use of larger areas in Azerbaijan, the South Caucasus and around the world for growing crops.
Bryza believes that this discovery is particularly important for this kind of global vision offered by Azerbaijan, the country which crushed the Armenian troops as a result of the 44-day war in 2020, liberating the ancestral lands in Karabakh and surrounding districts. By winning the 44-day war, Azerbaijan regained its territories that had been under Armenian occupation for almost three decades, Bryza added.
The former US ambassador noted that these lands were not used for agricultural purposes during occupation, which means that this soil can be cultivated for growing large volumes of various crops. According to him, this will ultimately help attract investments to Azerbaijan.
Bryza said such inflows would be crucial in strengthening and ensuring the resilience of the November 2020 peace through investment, agribusiness, and other sectors that will fuel economic growth and new forms of economic cooperation.
The expert noted that Azerbaijan and Armenia are in the process of normalizing their relations, holding high-level meetings to define an international border and to develop infrastructure and other projects that will attract investments.
Bryza voiced hope that normalization of the Armenian-Turkish relations will ensure the reopening of transportation all over the South Caucasus.
Thanks to this kind of economic cooperation and such scientific innovation as AZCHEMCO, Azerbaijan and its surrounding neighbors can become an example of how to conduct large-scale agriculture in a way that seriously reduces water consumption, ensures water security for food security in the region and the world, he said.
Azerbaijan's Deputy Prime Minister Ali Ahmadov was also among the guests of the event. He got acquainted with the company's ideas and projects and also stressed the quality of the preparation and conduction of the event.
Also, it is a significant fact that the deputy prime minister was the first among the guests to “change the world” for the better. The presence of such a high-ranking official at the event once again proves how much the Azerbaijani government supports the private sector. Such favorable conditions for the private sector are the work and merit of the current leadership of the country in the person of the esteemed President Ilham Aliyev.
The event was covered in the media resources of the Heydar Aliyev Center and the Azerbaijan Pavilion.