Abşeron Təcrübə Stansiyasında Azərbaycan gübrə istehsalçısı olan “AZCHEMCO” şirkətinin NPK gübrələrinin təcrübə-sınaq işləri uğurla davam etdirilir.
Bu barədə “Report”a Bitki Mühafizə və Texniki Bitkilər Elmi-Tədqiqat İnstitutunun (BM TBETİ) Abşeron Təcrübə Stansiyasının direktoru, dosent Cəbrayıl Ağayev məlumat verib.
O bildirib ki, “AZCHEMCO” şirkətinin istehsal etdiyi və aşağıdakı siyahıda qeyd edilən beş yeni mineral gübrənin fiziki-mexaniki, orqanoleptik xüsusiyyətləri, suda həllolma qabiliyyəti Abşeron Təcrübə Stansiyasında ətraflı öyrənilib:
- AZCHEMCO DIAMOND NPK 20-20-20-TE
- AZCHEMCO DIAMOND NPK 18-18-18+TE
- AZCHEMCO DIAMOND NPK 15-30-15+TE
- AZCHEMCO DIAMOND NPK 11-33-11+TE
- AZCHEMCO DIAMOND NPK 16-8-24+TE
C.Ağayevin sözlərinə görə, gübrələrin müxtəlif tətbiq dozaları (8 gram/litr, 16 qr/litr və 32 qram/litr) suvarma suyun pH göstəricisi 6, 6,5 və 7 səviyyələrdə olan test nümunələrində tam, çöküntüsüz qarışır, həmcins və şəffaf məhlul alınır:
“Bu göstərici gübrələrin tərkibdə olan makro, texniki və mikroelementlərin yüksək texnoloji proseslə ideal qarışığının olmasını sübut edən fiziki göstəricidir. Fermerlərin və digər istehlakçıların istifadəsinə təqdim edilən yüksək keyfiyyət göstəricilərinə malik gübrələrin istifadəsi çox asan olmaqla texniki qurğuların və suvarma sistemlərinin ömrünü və istismar dövrünü uzadır, bitkilərə verilməsi nəzərdə tutulmuş həcmdə qida elementlərinin çatdırılmasını təmin edir.
Elmi araşdırmalarla sübut edilib ki, “AZCHEMCO” şirkətinin istehsal etdiyi gübrələr açıq və örtülü sahələrdə əminliklə istifadə oluna bilər. Keçirilmiş ilkin araşdırmalar gübrələrin bütün damlama suvarma sistemlərində, hətta torpaqaltı suvarma sistemlərində və nanotexnoloji yemləmədə istifadəsini mümkün edir. Qeyd edilən xüsusiyyətlər istehsal edilmiş gübrələrin digər analoji vasitələrdən üstünlüyunu göstərir.
Elmi tədqiqatlar sübut edir ki, təqdim edilən suda həll olan mineral toz gübrələr müasir və yüksək texnologiyaların tətbiqi ilə yaradılan örtülü və açıq sahələrdə bitkilərin xəstəlik və zərərvericilərə qarşı davamlılığının yüksəldilməsində, qida elementləri ilə bitkilərin tez bir zamanda təmin edilməsi və kökdənkənar yemləmədə uğurla və heç bir maneə olmadan tətbiq edilə bilər”.
Dosent qeyd edib ki, bu xüsusiyyətlər təqdim edilən gübrələr üçün daha genişmiqyaslı perspektivlər açır:
“Belə ki, “AZCHEMCO” şirkətinin istehsal etdiyi gübrələri əldə edən fermerlərin başqa digər gübrə və yemləmə vasitələrini almasına ehtiyac qalmır, yüksək aqrofonda becərdikləri bitkiləri həm kökdən, həm də yarpaqdan yemləmə ilə optimal bəslənməsi təmin edilir və yüksək keyfiyyətli, beynəlxalq standartların tələblərinə cavab verən məhsul əldə etmiş olurlar.
“AZCHEMCO” şirkəti növbəti mərhələlərdə müasir tələblərə cavab verən, bitki sağlamlığını təmin etməklə, insanların sağlam qidalanması və ekosistemin qorunması istiqamətində ölkəmizdə və yaxın xarici dövlətlərdə öncül olacağı labüddür. “AZCHEMCO” şirkətinə bu yolda uğurlar arzulayır, aqrokimya elminin inkişafına təkan verəcəyinə inanırıq”.

На Абшеронской опытной станции детально изучены физико-механические, органолептические свойства и водорастворимость пяти новых минеральных удобрений производства AZCHEMCO из списка ниже:
- AZCHEMCO DİAMOND NPK 20-20-20-TE
- AZCHEMCO DİAMOND NPK 18-18-18+TE
- AZCHEMCO DİAMOND NPK 15-30-15+TE
- AZCHEMCO DİAMOND NPK 11-33-11+TE
- AZCHEMCO DİAMOND NPK 16-8-24+TE.
Как сообщил Report директор Абшеронской опытной станции Джебраил Агаев, на основании проведенных тестовых операций с предоставленными образцами, хотим сообщить, что разные дозы удобрений (8 г/литр, 16 г/литр и 32 г/литр) полностью растворяются в воде с pH на уровне 6, 6,5 и 7 без осадка и образуют однородную и прозрачную жидкость. Это является физическим показателем, который доказывает, что удобрения содержат идеальную смесь макро, технических и микроэлементов в высокотехнологичном процессе. Столь качественные свойства удобрений, предоставляемых фермерам и другим производителям, очень удобны в использовании, продлевают срок службы технического оборудования и систем орошения, обеспечивают поступление питательных веществ к растениям в заданном объеме.
Водорастворимые минеральные порошковые удобрения производства AZCHEMCO могут успешно и беспрепятственно применяться как в помещениях, так и на открытом воздухе. Предварительные исследования позволяют использовать удобрения во всех системах капельного орошения, даже в подземных оросительных системах и нанотехнологических подкормках. Эти особенности показывают преимущество производимых удобрений перед другими подобными средствами.
Научными исследованиями доказано, что представленные удобрения можно использовать в корневой подкормке для повышения устойчивости растений, выращиваемых на открытых и закрытых территориях, к болезням и вредителям, а также для быстрого обеспечения растений питательными веществами. Эти особенности открывают более широкие перспективы для представленных удобрений.
Таким образом, фермерам, которые получают удобрения, произведенные AZCHEMCO, не нужно покупать другие удобрения и корма, высокопродуктивные культуры оптимально подкармливаются путем подкормки как корней, так и листьев, и получаются высококачественные продукты, соответствующие международным стандартам.
"Более чем уверен, что в скором времени компания AZCHEMCO займет лидирующие позиции как в нашей стране, так и в соседних странах, придерживаясь современным требованиям, обеспечении здоровья растений, здоровой пищи для людей и защиты экосистем. Мы желаем AZCHEMCO успехов в этом начинании и верим, что это даст толчок развитию агрохимической науки", - добавил Дж.Агаев.